Заяви

Головна

Звернення учасників Ініціативи “21 листопада” щодо необхідності судової реформи

Минуло вже більше року після приходу до влади нових політичних сил, які перемогли внаслідок Революції гідності. Однак реформи вочевидь буксують, що створює загрозу для країни, її майбутнього, особливо під час конфлікту з Росією.

Успіх економічних реформ напряму залежить від політичних реформ. А в центрі політичних перетворень має стояти реформа судової гілки влади. Адже поки не з”явиться незалежний та справедливий суд, що користується повагою усіх громадян, неможлива справжня боротьба з корупцією, чесна праця, встановлення справедливості у суспільстві.

Останні події, коли через рішення суду декілька посадовців, які підозрюються у корупційних злочинах, втекли з країни, тільки нарощують напругу в суспільстві.

Попри можливу формальну відповідність рішень суддів нормам КПК у цих випадках, уникнення відповідальності одіозними корупціонерами вкотре підірвало і так надто низький рівень довіри до судової влади. Україна без справедливого суду, якому довіряють її громадяни, не зможе стати державою вільних людей.

Але проблема не лише у підозрах щодо несправедливості суддівських рішень у резонансних справах. У цивільних і сімейних справах кількість невиконаних рішень судів є катастрофічною. Водночас у кримінальному судочинстві менше ніж 0,3% вироків є виправдувальними. Фактично людина, потрапляючи у лещата розслідування, приречена до засудження. Механізм перегляду несправедливих вироків, які набули законної сили, відсутній. Такий стан речей свідчить, з одного боку, про неефективність судової гілки влади, а з іншого –  доводить її упередженість.

За півтора року відбулося оновлення інститутів президента, парламенту, уряду, але воно не стосувалося судової системи, яка залишається залежною і корумпованою.

Учасники Ініціативи “21 листопада” вимагають від президента, уряду, парламентарів, суддів та правоохоронців:

  • провести законодавчі зміни, необхідні для встановлення правової держави в Україні, оновлення судової системи та створення реальних гарантій незалежності суду;
  • створити механізми перегляду судових рішень, під час ухвалення яких були значні порушення прав людини;
  • провести очищення судової системи від найбільш одіозних корупціонерів;
  • припинити практику ухвалення майже 100% обвинувачувальних вироків у кримінальному судочинстві;
  • рішення судів мають бути забезпечені до виконання всіма державними органами влади;
  • унеможливити втечу з території України корупціонерів, які до остаточного рішення суду звільнені під заставу.

Ми знаємо, що є чимало чесних суддів, які не можуть ефективно працювати в умовах наявних корупційних процедур і постійного тиску. І закликаємо таких людей не мовчати, відкривати суспільству всі злочинні факти.

Ми звертаємося до всіх українців із проханням поставити питання оновлення судової системи у центр уваги всіх громадських рухів та політичних партій. Країні вкрай необхідна справжня, а не уявна судова реформа, яка забезпечить доступне, прозоре та справедливе правосуддя, справжні гарантії незалежності суддів, удосконалить стан виконання судових рішень, створить умови для поліпшення умов професійної діяльності суддів.

Примітка. Ініціатива “21 листопада” не є політичною організацією та не бере участі у виборах. Тому наші заяви не мають політичного характеру та не пов”язані з передвиборчою агітацією.

 

Від імені Ініціативи 21 листопада,

Михайло Винницький

Ярослав Грицак

Ваче Давтян

Сергій Дацюк

Андрій Длігач

Сергій Жадан

Євген Захаров

Йосип Зисельс

Саїд  Ісмагілов

Кирило Карабіц

Вахтанг Кіпіані

Георгій Коваленко

Олександра Коваль

Всеволод Кожемяко

Саша  Кольцова

Андрій Курков

Дмитро Кутовий

Юрій Логуш

Валерій Пекар

Світлана  Ройз

Олександр Ройтбурд

Ярослав Рущишин

Ахтем Сеїтаблаєв

Віталій Сич

Олександр Ткаченко

Влад Троїцький

Андрій Федорів

Євген Уткін

Повернутися до інших