Заяви

Головна

Заява Ініціативи “21 листопада”

Конституція — це суспільна угода, непорушні правила, під якими уявлено стоять підписи мільйонів українців. Тому цивілізований процес ухвалення нового Основного Закону має відбуватись максимально відкрито, з залученням громадян, а не кулуарно, і, тим більше, не бути продуктом “політичного договорняка”.

Вже вкотре політичні еліти наступають на старі “граблі”, переписують Конституцію під себе, а не для реалізації прагнення народу жити вільним і гідним життям.

Робота конституційної комісії щодо “децентралізації” була закритою не тільки від суспільства, але навіть від народних депутатів, які проголосували за відповідні зміни до Конституції, практично не маючи можливості обговорювати їх в сесійній залі.

За нашим переконанням так змінювати Конституцію не можна. Ми вважаємо, що ці доволі сумнівної якості зміни не можуть бути підтримані конституційною більшістю парламентарів, а тим більше — більшістю громадян України.

Щоб такого надалі не відбувалося,  ініціюємо широку загальнонаціональну конституційну дискусію про зміни до Основного Закону. Вони повинні бути обговорені як на експертних круглих столах та публічних дискусіях, так і у засобах масової інформації.

Євромайдан, який переріс у Революцію Гідності, стався у першу чергу через постійне нехтування думкою народу.

Спроби організувати друге читання, а, отже, і вирішення змін до Конституції кулуарно може поновити протистояння між прихильниками і противниками цього надважливого документу. Напруга, пов”язана з нерозумінням суті правок і недостатньої чистоти правових процедур ухвалення, на жаль, тільки зростатиме. Чим це загрожує — трагічно сигналізують події 31 серпня під Верховною Радою.

Так званий “особливий режим для окремих районів Донбасу” і принципи децентралізації наразі викликають найбільше питань і тривог. Саме тому Президент, Верховна Рада і Кабінет Міністрів зобов”язані докласти максимальних зусиль для пошуку компромісу між політичними силами, які представлені у вищому законодавчому органі, позапарламентською опозицією та громадським сектором.

Час до другого читання щодо конституційних змін треба використати максимально ефективно, ініціюючи відкриті громадські слухання, і група “21 листопада” пропонує свою допомогу в організації і модеруванні такої суспільної дискусії. Не тільки у столиці, але і на місцях.

Нинішній склад Конституційної комісії має недостатню суспільну легітимність, тому ми пропонуємо скликати Конституційну Асамблею, куди повинні увійти знані юристи-конституціоналісти, представники громадських середовищ, конфесій і моральні авторитети. Текст Основного Закону, випрацьований Асамблеєю, має потім бути винесений на загальнонаціональний референдум. Підтримка Конституції в такий спосіб стане сильним сигналом про єдність українського суспільства.

Засідання конституційної комісії мають бути публічними, з прямою онлайн-трансляцією, щоб усі зацікавлені могли б стежити за ходом дискусії і аргументами сторін.

Ми вітаємо міжнародну підтримку, яку надають Україні десятки країн світу. Однак зміни до Конституції не можуть бути предметом для дипломатичної гри. Якими будуть закони України — вирішуватимуть самі українці. Тиск з боку іноземних партнерів — як зі Сходу, так і з Заходу — на конституційний процес протирічить власне європейським цінностям, заради утвердження яких і виходили мільйони українців на майдани у своїх містах, і які сьогодні зі зброєю в руках захищають Збройні Сили України, Національна гвардія і добровольці.

Конституція України має стати таким потрібним сьогодні всім нам символом єднання, а не розбрату.

Учасники Ініціативи “21 листопада”:

Михайло Винницький

Борис  Ґудзяк

Ваче Давтян

Сергій Дацюк

Андрій Длігач

Сергій  Жадан

Євген Захаров

Йосип Зисельс

Саїд  Ісмагілов

Кирило Карабіц

Вахтанг Кіпіані

Георгій Коваленко

Олександра Коваль

Всеволод Кожемяко

Саша  Кольцова

Олександр  Ксенофонтов

Андрій Курков

Дмитро Кутовий

Руслана Лижичко

Юрій Логуш

Світлана  Ройз

Олександр  Ройтбурд

Ярослав Рущишин

Ахтем Сеїтаблаєв

Віталій Сич

Олександр Ткаченко

Влад Троїцький

Євген Уткін

Андрій Федорів

Повернутися до інших